Klatka kennelowa – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Decydując się na wprowadzenie klatki kennelowej podstawowym kryterium powinno być dopasowanie odpowiedniego rozmiaru klatki do gabarytów psa. Klatka ma być miejscem, w którym pies czuje się komfortowo i bezpiecznie, więc wygoda wynikająca ze swobody ruchów jest priorytetem. Warto zwrócić uwagę na to, że klatka nie może być za mała, bo pies nie będzie chętnie zostawał w miejscu, w którym jest mu niewygodnie, ani za duża, ponieważ zbyt duża przestrzeń nie sprzyja wyciszeniu i może utrudniać trening czystości.   

Idealnie dopasowany rozmiar klatki umożliwi psu swobodne położenie się lub przyjęcie pozycji siedzącej, a także wyprostowanie się oraz obrócenie wokół własnej osi.
Mając odpowiednio dobraną klatkę jesteśmy w stanie rozpocząć trening, który pozwoli na zbudowanie u psa pozytywnego skojarzenia z przebywaniem w nowym miejscu.

Jak odpowiednio zmierzyć psa?

Wybór rozmiaru klatki kennelowej zaczynamy od zmierzenia wysokości i długości psa z wykorzystaniem np. centymetra krawieckiego.

Należy zmierzyć:

 • wysokość psa (od podłogi do czubka głowy); jeżeli pies ma stojące uszy należy zmierzyć wysokość od podłogi do czubka uszu;
 • długość psa (ustawiając psa bokiem, mierzymy długość od nosa do nasady ogona);

Po zmierzeniu psa do uzyskanych wymiarów dodajemy około 10-15 cm z każdej strony i w ten sposób otrzymujemy orientacyjne wymiary klatki. Rozmiar klatki może wydawać się bardzo duży zwłaszcza w przypadku przedstawicieli wielkich ras, natomiast dbając o komfort fizyczny i psychiczny psa, trzeba zapewnić mu odpowiednią przestrzeń. Jeżeli pies będzie spędzał w klatce kilka godzin, musimy mieć pewność, że nie odczuwa dyskomfortu z powodu zbyt małej ilości miejsca. 

W naszej stałej ofercie mamy dostępne mebloklatki w trzech podstawowych wymiarach, ale realizujemy również zamówienia niestandardowe. Poniżej prezentujemy podział rozmiarów klatek z uwzględnieniem przykładowych ras, co ułatwi wybór odpowiedniego modelu. Ze względu na różnice w wielkości i budowie psów nawet w obrębie jednej rasy, sugerujemy dokładne zmierzenie psa przed złożeniem zamówienia.

Wielkość klatek oraz podział według ras

Klatka: Mała - Dedykowana przedstawicielom małych ras typu: buldog francuski, boston terrier, jack russel terrier, maltańczyk, papillon, pekińczyk, pomeranian, mops, shih tzu, yorkshire terier, west highland white terier, pudel miniaturowy, shiba inu.

 • Wymiar wewnętrzny: 63x65x68 cm
 • Wymiar zewnętrzny: 77x78x74 cm
 • Wymiar otworu drzwi: 30x64 cm

Klatka: Średnia - Dedykowana przedstawicielom średnich ras typu: american staffordshire terrier, basenji, cocker spaniel, king charles spaniel, sznaucer średni, owczarek szetlandzki, springer spaniel, nova scotia duck tolling retriever, border collie, pudel średni.

 • Wymiar wewnętrzny: 88x65x74 cm
 • Wymiar zewnętrzny: 102x78x80 cm
 • Wymiar otworu drzwi: 30x70 cm

Klatka: Duża - Dedykowana przedstawicielom dużych ras typu: labrador, bokser, seter, wyżeł weimarski, doberman, golden retriever, owczarek belgijski, owczarek niemiecki.

 • Wymiar wewnętrzny: 110x65x80 cm
 • Wymiar zewnętrzny: 125x78x86 cm
 • Wymiar otworu drzwi: 40x75 cm

Czy dwa psy mogą spędzać czas w jednej klatce?

Istnieje możliwość zamówienia klatki dla dwóch psów przy czym należy zwrócić uwagę, że w przypadku takiego rozwiązania każdy z psów musi mieć wystarczająco dużo przestrzeni, żeby swobodnie stać, leżeć i siedzieć przez co klatka będzie znacznie większa. Warto również zastanowić się, czy dla obu psów będzie to rozwiązanie, które zapewni im komfort i ułatwi wyciszenie. Klatka nie powinna być miejscem, w której psy bawią się między sobą, dlatego każdy przypadek warto przeanalizować indywidualnie. W przypadku podwójnej klatki jej wysokość musi być dopasowana do wzrostu wyższego psa. Schemat doboru odpowiedniego rozmiaru mebloklatki jest identyczny, jak w przypadku wersji pojedynczej. Przed złożeniem zamówienia należy zmierzyć oba psy, z uwzględnieniem ich długości i wysokości.

Obecnie dysponujemy 3 standardowymi rozmiarami podwójnych mebloklatek, ale realizujemy także zamówienia indywidualne.

Klatka dla dwóch psów: Mała

 • Wymiar wewnętrzny: 135x65x68
 • Wymiar zewnętrzny: 150x78x74

Klatka dla dwóch psów: Średnia

 • Wymiar wewnętrzny: 160x65x74
 • Wymiar zewnętrzny: 175x78x80

Klatka dla dwóch psów: Duża

 • Wymiar wewnętrzny: 185x65x80
 • Wymiar zewnętrzny: 200x78x86

 

Wybór odpowiedniego rozmiaru klatki oraz jej umiejscowienie w domu są najważniejszymi punktami, o które należy zadbać przed rozpoczęciem treningu klatkowego. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie klatki w domu. Powinna znajdować się w spokojnym miejscu, które jednocześnie będzie dobrym punktem obserwacyjnym. Przyzwyczajanie psa do przebywania w klatce warto rozłożyć na etapy, które zazwyczaj trwają kilka tygodni. Stopniowe oswajanie psa z nowym miejscem gwarantuje nam to, że pies będzie traktował klatkę jak swój azyl i miejsce odpoczynku.

Zostaw komentarz